چاپ
ارسال به دوست

مراسم سوگواری به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی در اداره کل دامپزشکی گیلان برگزار شد

مراسم سوگواری به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی روز پنجشنبه مورخ 1399/06/06 با حضور مدیر کل، معاونین، روسای ستادی، ایثارگران، بسیجیان و کارکنان مرکز استان و تعدادی از کارکنان شبکه دامپزشکی شهرستان رشت در سالن اجتماعات الغدیر اداره کل دامپزشکی گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دامپزشکی گیلان به نقل از پایگاه مقاومت این اداره کل، در ابتدای این مراسم زیارت عاشورا توسط همه حاضرین قرائت شد و در ادامه حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای مقصودی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه اداره کل دامپزشکی گیلان در رابطه با اخلاقیات و تأثیر ماه محرم و قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در اخلاقیات مردم سخنرانی کرد و گفت: بعضی از خصوصیات هستند که هم ضد عقل هستند و هم باعث می شوند انسان ها اخلاقیات را زیر پا بگذارند و به تعهد خود عمل نکنند، مثل جهل، ترس و طمع. مردم کوفه تمام این خصوصیات ضد عقلانی را داشتند و عبیدالله ابن زیاد از این ویژگیها و ضعف های مردم کوفه استفاده کرد. از جهل و ساده اندیشی آنها استفاده کرد و آنها را از لشکر خیالی یزید ترساند و گفت: اگر شما امام حسین را یاری کنید و او را نکشید لشکر شام پشت دروازه های کوفه است و همه شما را می کشند. از طرفی سران قبایل کوفه را با دادن دینارهای فراوان خرید و در مورد بعضی ها گفت: شمشیرت را تحویل بده و هموزنش طلا بگیر. این ها باعث شد مرد کوفه که امام حسین(ع) را خودشان دعوت کرده بودند، نه تنها خلف وعده کرده و حضرت را یاری نکردند بلکه بیشر آنها به یزیدیان پیوستند و با امام جنگیدند.

حجة الاسلام مقصودی افزود: ما شیعیان باید از عزاداری اهل بیت (ع) بهره برداری معنوی کنیم و اخلاق اسلامی را رعایت کنیم و فکرمان را با منبع نورانی قرآن و سنت و اهل بیت و کلام عرفا روشن و منور سازیم. بعضی ها متأسفانه از عزاداری ماه محرم به عنوان ابزاری برای منافع مادی استفاده می کنند.

اگر کسی ساعت ها سینه بزند یا 10 هزار پرس غذای نذری بدهد و بعد فحاشی کند یا به برادر و خواهر دینی خود تهمت و افترا بزند پشیزی ارزش ندارد.

حضرت اباعبدالله (ع) حجت خدا بود و هرجا دفن می شد مال امام بود ولی اینجا هم اخلاق را رعایت کرد و زمین کربلا را از صاحبش خرید تا خونش در زمین دیگران نریزد و در زمین دیگران دفن نشود و در آینده زائرانش که برای زیارت می آیند در زمین غصبی نماز نخوانند. حضرت اباعبدالله به یارانش فرمود: هر کس قرض دارد برود و قرض خودش را بدهد که دو نفر رفتند. ولی متاسفانه در زمان فعلی اخلاقیات آنقدر سقوط کرده که کسی جرأت ندارد برای اخذ تسهیلات ضمانت کسی را به عهده بگیرد.

در پایان مراسم حاج آقای مقصودی به ذکر مصیبت و روضه خوانی پرداخت.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٥١٣٦/
  • ١١:٠٦ - 1399/06/06/
  • تعداد بازدید: 69

خروج