• 1402/10/23 - 12:24
  • تعداد بازدید : 160
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مرگ خاموش گاوها

اطلاعیه TRP(تورم ضربه ای نگاری) مرگ خاموش گاوها

بیماری جسم خارجی یا تورم ضربه ای نگاری و صفاق یا TRP (Trumatic Reticluperitonitis) بیماری متداول  در گاو و گاومیش است که در اثر نفوذ اجسام خارجی نافذه و فلزی در دیواره نگاری رخ میدهد. بیماری در گاوهایی که در محوطه بسته زندگی می کنند بیشتر رخ میدهد چون احتمال وجود اجسام فلزی مثل میخ، سوزن و .... بدلیل ساختمان سازی زیاد است.

بدلیل ساختمان نگاری (شبیه لانه زنبور) جسم خارجی در آن گیر افتاده و در دیواره فرو میرود که در بیشتر موارد به طرف صفاق رفته و در اثر رشد باکتریها در این ناحیه باعث تورم موضعی و سپس تورم منتشر و صفاق چرکی میشود. با توجه به اینکه فاصله قلب حیوان تا نگاری 2 سانتی متر است ممکن است جسم خارجی به طرف قلب رفته و منجر به تورم چرکی پرده های اطراف قلب (پریکاردیت)گردد که هر دو حالت در نهایت منجر به مرگ میشود.

گاهی جسم خارجی به دنبال تورم صفاق (پریتونیت) باعث تورم کبد و طحال نیز میگردد. احتمال اینکه دیافراگم (حجاب حاجزی)پاره شود، وجود دارد که بدنبال آن فتق دیافراگماتیک و وارد شدن دستگاه گوارش در محوطه صدری حیوان و مرگ دام رخ میدهد.

بیماری از نظر اقتصادی دارای اهمیت زیادی است زیرا شدیدا موجب کاهش تولید و مرگ و میر بالا می گردد. تعدادی از موارد ابتلا ناشناخته باقی مانده و منجر به کاهش تولید میشود. در کشورهای صنعتی در نگاری 90 درصد از گاوهای سالم، اجسام خارجی فلزی یافت میشود و آثار جراحات ضربه ای ممکن است در 70 درصد گاوهای شیری وجود داشته باشد. در بین اینها حدود 25 درصد به شکل بالینی عوارض شدید بیماری را نشان داده و پیش آگهی بیماری ضعیف است. در حالیکه 75 درصد بقیه علایم بالینی بیماری را نشان نداده و بصورت تحت درمانگاهی باعث کاهش تولید میگردد.

  • گروه خبری : اطلاعیه
  • کد خبر : 313554
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال گیلان

admin ادمین پورتال گیلان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه