• 1400/07/21 - 07:54
  • تعداد بازدید : 38
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

واکسیناسیون بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نوبت سر دام در 6 ماهه نخست سال جاری در استان گیلان

در راستای پیشگیری و کنترل بیماریهای واگیر دامی و مشترک بین انسان و دام در 6 ماهه نخست سال جاری بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نوبت سر دام علیه بیماریهای واگیر دامی و مشترک بین انسان و دام واکسینه شده است.

 به گزارش روابط عمومی دامپزشکی گیلان، دکتر محمد رضا موسی طالشی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی گیلان گفت:  در 6 ماهه نخست سال جاری در راستای پیشگیری و کنترل بیماریهای مشترک (سل،بروسلوز و هاری) عملیات پایش و مراقبت این بیماریها با انجام تعداد 6480 رأس تست توبرکولین(سل) در جمعیت دام سنگین (گاو و گوساله ) و تعداد 258 مورد آزمایش سرمی بیماری مشمشه در تک سمیها به مرحله اجرا در آمده است.

طالشی گفت: همچنین به منظور پیشگیری از بیماری هاری تعداد 6500 قلاده سگ (گله و نگهبان) علیه این بیماری واکسینه شدند.

 وی افزود: به منظور پیشگیری و کنترل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو تاکنون تعداد 117399 رأس دام و 321674 متر مربع جایگاه نگهداری دام علیه انگلهای خارجی (کنه ها) سمپاشی شده است.

دکتر طالشی در ادامه گفت: با اجرای طرح ملی واکسیناسیون طاعون نشخوار کنندگان کوچک در جمعیت دام سبک( گوسفند و بز) بیش از 670000 رأس دام مایه کوبی شدند و  دامداران باید دستورالعملهای بهداشتی و قرنطینه ای را به طور دقیق رعایت کنند. دامدارانی که موفق به واکیسناسیون دامهای خود علیه این بیماری نشده اند، میتوانند جهت انجام واکسیناسیون دامهای خود در ماههای آبان و آذر سال جاری به ادارات دامپزشکی شهرستانها مراجعه کنند.

وی تأکید کرد: واکسیناسیون تنها یکی از راههای پیشگیری و کنترل بیماریها محسوب می شود و دامداران می بایست رعایت نکات بهداشتی را در سر لوحه برنامه های خود قرار دهند. 

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 277875
کلمات کلیدی
طاهره شهیدی

طاهره شهیدی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه