كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

اخبار اداره کل

موردی از ابتلای گله های طیور صنعتی گیلان به آنفلوآنزا نداشته ایمموردی از ابتلای گله های طیور صنعتی گیلان به آنفلوآنزا نداشته ایم
موردی از ابتلای گله های طیور صنعتی گیلان به آنفلوآنزا نداشته ایمموردی از ابتلای گله های طیور صنعتی گیلان به آنفلوآنزا نداشته ایم
1396/10/3 يكشنبه
پایش دقیق آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گیلان؛
موردی از ابتلای گله های طیور صنعتی گیلان به آنفلوآنزا نداشته ایم
رشت - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی گیلان از تداوم برنامه مراقبت و پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد و گفت: موردی از ابتلای گله های طیور صنعتی استان به این بیماری مشاهده نشده است.
دکتر سهراب عاقبتی دبیر ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گیلان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون برای امکان شناسایی سریع، انجام بررسی های اپیدمولوژیک و کنترل موارد احتمالی بروز بیماری، بیش از 13 هزار نمونه خون و سه هزار و 600 نمونه سواب کلواک از طیور روستاها، باغ های پرندگان، بازاچه های عرضه طیور ، تالاب ها و زیستگاه های حیات وحش و طیور موجود در واحدهای صنعتی اخذ و در آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی گیلان و مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: تاکنون آلودگی طیور بومی در 2 روستای استان تأیید شده که عملیات معدوم سازی و اقدامات بهداشتی - قرنطینه ای به سرعت در مورد آنها انجام شد.
عاقبتی در ادامه با اشاره به تداوم انجام مراقبت فعال و غیر فعال بیماری در استان، کنترل بیماری را نتیجه حذف سریع و معدوم سازی پرندگان آلوده، فعالیت های آموزشی - ترویجی از طریق توزیع بروشور و نصب بنر اطلاع رسانی ، تشکیل کلاس های آموزشی و برنامه های آموزشی به همراه تشدید اقدامات بهداشتی- قرنطینه ای در مبادی ورودی استان ، واحدهای تولیدی و سایر بخش های مرتبط با صنعت طیور و فعالیت ستاد مقابله با بیماری به دبیری اداره کل دامپزشکی استان دانست.
وی ضمن تشکر از همکاری روستاییان ، شهروندان و مالکان طیور بومی و صنعتی در خصوص اطلاع رسانی سریع و همکاری در انجام عملیات پاکسازی کانون های بیماری، از پایگاه های خبری و نشریات محلی تقاضا کرد تا با انتشار اطلاعات صحیح، موثق و بموقع، اداره کل دامپزشکی استان را در پیشگیری از بیماری کمک کنند.
استان گیلان دارای حدود 10 میلیون قطعه طیور بومی و حدود 21 میلیون قطعه طیور صنعتی در هر دوره شش ماهه است.
بیماری آنفلونزای فوق حاد طیور جزو بیماری های قابل انتقال بین انسان و پرندگان می باشد که اخیرا به علت شیوع بیش از حد در منطقه آسیای جنوب شرقی ، آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی باعث بروز بیماری و مرگ و میر انسانی و ایجاد تلفات و خسارت های شدید در طیور صنعتی شده است.
علائم بالینی این بیماری در انسان، به شکل تنفسی حاد رخ می دهد و علائم آن شامل تب ، لرز، سردرد، دردهای عضلانی ، بیقراری، التهاب نای و سرفه می باشد. علائم روده ای آن نیز شامل تهوع، استفراغ و اسهال است که بیشتر در بچه ها دیده می شود. مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا اغلب در افراد مسن و افرادی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می برند، بروز می کند.
راه های انتقال این به انسان، بطور مستقیم از راه پرندگان آلوده یا محیط های آلوده شده به ویروس آنفلوانزا و بطور غیر مستقیم از راه تماس با میزبان های واسط مانند خوک است و در پرندگان؛ تماس مستقیم با پرندگان مهاجر و آبزی حامل یا بهبود یافته از بیماری و طیور آلوده، انتقال مکانیکی شامل وسائط نقلیه آلوده وسایل و لوازم آلوده مرغداری، البسه آلوده، کارکنان مرغداری های آلوده در صورت عدم رعایت اصول قرنطینه ای، بستر، کود مرغی، پرها و لاشه های آلوده است.
منبع: خبرگزاری ایرنا-گیلان
كلمات كليدي : آنفلوانزای فوق حاد پرندگان , سواب کلواک , مراقبت فعال , طیور بومی و صنعتی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است